Babylonská Škola 2024

Milé pani učiteľky,

veľmi pekne ďakujeme, že ste si vybrali našu Babylonskú Školu v prírode, a tak si budete môcť vychutnať týždeň plný fantázie, magických okamihov a v neposlednom rade divadla.

A kam sa to vlastne s deťmi chystáte?

Chystáte sa do Detského Babylonu, v ktorom nám primárne záleží na práci s deťmi a mladými ľuďmi. Naším hlavným cieľom je vzdelávanie na niekoľkých úrovniach, osobnostný rozvoj a prekračovanie komfortných zón, ako aj učenie pomocou hry, ktorá je pre deti, ale aj dospelých taká prirodzená. Babylonská Škola v prírode nadväzuje na viac ako 25-ročnú tradíciu Detského Babylonu. Pre ľudí pracujúcich v Detskom Babylone je prvoradá práca a komunikácia s deťmi. Postupne vznikala metodika, ktorá je spojením osobnostného vzdelávania, aplikovaného divadla a tvorivej hry. To znamená, že sa deti aj dospelí spolu hrajú, a tým sa vzdelávajú vo viacerých oblastiach.

Čo znamená Detský Babylon?

Vychádzame zo známeho biblického príbehu o Babylonskej veži, v ktorom Boh potrestal ľudí za ich pýchu a poplietol im jazyky. Vtedy nastalo to, že ľudia s popletenými jazykmi nemohli spolu komunikovať. Keďže si nerozumeli, začali si ubližovať a hádať sa. My sa v Detskom Babylone snažíme o opak – nájsť spoločný jazyk, aby sme spolu vedeli komunikovať. Pre nás je to jazyk divadla a hry. Pretože až keď si navzájom porozumieme, môžeme vytvárať spoločné kvalitné diela, vzťahy a hodnoty.

Prečo celodenný program a lektori?

Formu celodenného programu sme zvolili najmä preto, lebo práve divadelné dielne, ktoré prebiehajú v Babylonskej Škole doobeda, sú pre nás najdôležitejšie. Síce na nich fyzicky nič nevyrábame, ale spoločne tvoríme divadelné predstavenie. Hráme sa, a tak rozvíjame pomocou jednoduchých hier detskú osobnosť. Deti sa počas dielní učia, a vlastne o tom ani nevedia, lebo sa spolu s lektormi pri vytváraní jedinečného predstavenia celú dobu hrajú. V Babylonskej Škole nemáme animátorov, ale lektorov. Všetci naši lektori prešli špecializovanými školeniami a vzdelávaním, aby sa mohli venovať deťom v Babylonskej Škole v prírode. Naša metodika vznikala viac ako 25 rokov –  je spojením detských hier, techník osobnostného rozvoja a aplikovaného divadla, používaného aj ako terapeutická technika. Poobede a večer si môžete spolu s deťmi vychutnať tematicky zamerané programy a súťaže, vychádzku do okolia či vyblázniť sa na diskotéke. Neoddeliteľnou súčasťou programu je ucelené divadelné predstavenie, v ktorom hrajú vo štvrtok večer všetky deti. Samozrejmosťou je aj záznam z celého týždňa a záznam predstavenia, slúžiace ako spomienka na chvíle v Detskom Babylone.

Prečo nie sme klasická cestovná kancelária?

Určite ste zvyknutí, že si vyberiete zariadenie, prípadne oblasť, kam by ste chceli spolu s deťmi ísť. Potom si navolíte množstvo ďalších služieb. U nás to tak nefunguje, lebo pre nás je prvoradý náš program, v ktorom sa lektori venujú naplno deťom. Takže primárne si vyberáte program Babylonskej Školy, až potom zariadenie. Keďže potrebujeme k našej činnosti veľa vecí, ako sú javiská, rekvizity kostýmy a podobne, pôsobíme vždy niekoľko mesiacov na jednom mieste. V praxi to znamená, že dostanete od nás prakticky školu v prírode „zorganizovanú na kľúč“ od povolenia z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva až po záverečný darček pre deti.

Téma tohto ročníka...

V Babylonskej Škole v prírode každoročne vyberáme jednu tému od svetových či slovenských autorov. Rok 2024 sa ponesie v znamení jedného z našich najobľúbenejších príbehov. Malý Princ je pre mnohých z nás tzv. „srdcovou záležitosťou“ a v každom veku nášho života nám ukazuje niečo iné, veď každý z nás je Malým Princom, pilotom, ružou či líškou. Preto sa tešíme, že budete spolu s nami cestovať po jednotlivých planétach, stretávať rôzne dospelé osoby a pozerať sa na ne detskými očami.

Neváhajte a rezervujte si jeden z termínov!